Blog

Çatılar için ısı yalıtımı neden bu kadar önemlidir?

Bir binada hangi çatı kaplama malzemelerinin kullanılacağını düşünürken veya bir müteahhide belli bir malzemenin faydalarını anlatmaya çalışırken, ısı yalıtımından bahsetmeniz hayati önem taşır. 

Evlerimizin üstünde neden çatı var bunu hiç düşündünüz mü? Bir çatının amacı, olumsuz hava koşullarını binaya ulaşmasını engellemektir.. Bu da demek oluyor ki, iç yapıyı nemden, rüzgardan ve dış sıcaklıklardan korumak anlamına gelir. 

Isı yalıtımı denilince, farklı sıcaklıklara sahip iki farklı nesne arasındaki ısı enerjisinin transferi ile ilgilidir. Sıcaklıkları farklı olan iki yüzey arasında ısı akışı olması oldukça doğaldır.

Isı yalıtımlı çatı kaplama malzemeleri ise oluşan ısı transferini azaltan koruyucu bir izolasyon tabakası sağlar. Termal radyasyon, bu ısıyı tutan daha düşük sıcaklıktaki nesne yerine yansıtılacaktır.

Isı yalıtımı, bir binanın iç sıcaklıkları açısından önemli olmasının yanı sıra, bir yapının enerji tüketiminde büyük bir rol oynar ve bu bir yapının tasarımı söz konusu olduğunda son zamanlarda büyük bir konuşma konusu haline gelen bir şeydir.

Isı olarak iyi yalıtılmış bir bina enerji açısından daha verimli olacaktır. Bunun sayesinde de  bina sahibi için tasarruf sağlayacaktır; özellikle dış sıcaklıklar çok yüksek veya düşük olduğunda, dahili sıcaklıklar daha normal  ve rahat olacaktır. Ayrıca, bir binayı ekipman kullanarak ısıtmak veya soğutmak, bakım ve onarım masraflarından da tasarruf etmeye yardımcı olacaktır.. Genel olarak, binanın karbon ayak izi azaltılacaktır. 

 

Çatı Isı Yalıtımı Faydaları Nelerdir?

  • Çatı yalıtımı kışın sıcaklık düşüşünü, yazları ise sıcaklık artışlarını engeller. 
  • Yalıtım, hem ülke ekonomisi hem de bireysel ekonomilere olumlu katkı sağlar. 
  • Bina içerisindeki sıcaklığı dengeleyerek terleme ve küflenme gibi insan sağlığına zarar veren olumsuzlukları engeller. 
  • Çatı yalıtımı, ses yalıtımı da sağlar. Yapı dışından gelecek gürültüleri engeller. Huzurlu bir yaşam alanı oluşturmaktadır.
  • Doğru malzeme seçimi ile yaşam alanlarımızda yangın güvenliğini sağlamaktadır. 
Bize Ulaşın

Detaylı bilgi ve daha fazlası İçin