Blog

Konutlarda Isı Yalıtım Kredisi İmkanı

Haziran ayında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Konutlarda Isı Yalıtım Kredi Paketi” kapsamında 0,99 faiz oranlı finansman imkanından  yararlanmaya başlanabileceğini duyurdu.

Açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla ısı yalıtımını sağlamak amacıyla başlatılan kredi paketine ulaşım Haziran ayı itibariyle başladı.

Bu paketle birlikte  50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli 0,99 faiz oranıyla kredi kullanım imkanı  sağlanıyor.

 Süreç Nasıl işliyor?

Krediden yararlanmak isteyenler, ilk önce yalıtım firmalarıyla Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun olarak yalıtım sözleşmesi yapıyor. Daha sonra ise  sözleşme kredi kullandıracak bankaya verilir ve kredinin yüzde 60’ı yüklenici firmaya ödenir.Yalıtım işleminin bitmesinin ardından alınan ve en az C sınıfı olan Enerji Kimlik Belgesi’nin bankaya verilmesiyle yüzde 40’lık kalan kısmın da ödenmesi gerçekleşir. Böylece kredi ödemesi bankalarca konut sahibine değil direkt yalıtım firmasına yapılır.Aylık 274 Lira Fazla Ödeyerek Isı Yalıtımı Mümkün

 

Türkiye genelinde ısı yalıtımı olmayan bir hane, bugünün fiyatlarına göre, ortalama yıllık doğalgaz faturası 6 bin 656 lira olarak hesaplanıyor. Isı yalıtımıyla yüzde 35 tasarruf sağlandığı dikkate alındığında konut başına yıllık tasarruf miktarı ise 2 bin 330 lira, aylık ise 194 lira oluyor. Açıklanan kredi paketiyle birlikte  20 bin lira kredi çeken bir hane ise aylık 468 lira ödüyor. Böylelikle sadece 274 lira fazla ödeyerek haneye ısı yalıtımı yaptırılıyor.

Bize Ulaşın

Detaylı bilgi ve daha fazlası İçin