Blog

Ses Yalıtımı Nedir?

Sesler her ne kadar kulağa hoş gelse de bazı seslerin öyle olmadığı açık bir gerçek. Özellikle yüksek sesler hem rahatsız edici hem sağlık için zararlı olabilirler. 

Günümüzde gürültü kirliliği, özellikle kozmopolit şehirlerde karşılaştığımız bir durum. Trafik gürültüsü, inşaat gürültüsü, şehrin kendi uğultusu bile gürültü kirliliğine giriyor.Tüm bu seslerin sağlığımıza verebileceği zararları hiç düşündünüz mü?  Uyumakta güçlük çekebilir, odaklanma problemi yaşayabilir, stresiniz de artabilir. Uzun vadede de zarar vermesi çok olası.  

Gürültü kirliliğine mahsur kalınmasından bahsettik. Peki gürültüyü oluşturan tarafsanız? İşiniz gereği müzikle uğraşıyor olabilirsiniz örneğin. Müziğinizi yapıp sonrasında onu kaydetmek için başlıca çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İşte tam bu noktada ses yalıtımı kavramı  karşımıza çıkıyor. Öncelikle ses yalıtımı, bir ses kaynağından bir alıcıya gelen ses basıncını azaltmak için kullanabileceğiniz  yöntemlerin geneline verilen addır. Ses, bir şey titreştiğinde üretilen enerjidir ve bu enerji bir kez üretildiğinde dışarıya doğru dalgalar halinde yayılır. Kaynağından uzaklaşan enerji yani ses, yol boyunca karşılaştığı nesnelere ve kulaklarımıza doğru etki eder. Sesleri böyle duyarız.

Ses basıncı titreşimlerle yayılır.Sesi durdurmanın veya azaltmanın yolu, kaynaktan alıcıya giden yolu engellemektir. 

Peki ses yalıtımı nasıl çalışır?

Ses yalıtımı elde etmek için birkaç yöntem var.  Bunlardan ilki, bir yapıya kütle eklemektir. Bu şekilde, bir sesi engelleyebilirsiniz çünkü eklenen kütle sesin ürettiği enerjiyi dönüştürebilir veya yansıtabilir. En yaygın yöntem, kauçuk gibi hacmi  yoğun malzemeler veya kütle yüklü vinil gibi ses emici malzemeler kullanmaktır.

İkinci bir yöntem de bir yapıyı veya ortamı diğerinden ayırmak, böylece sesin ikinci yapıdan geçmesini engeller. Dış gürültünün içeri girmesini engellemek için pencereyi kapatmak buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bu iki yöntem için de geçerli olan bir durum var ki, içinde çatlaklar veya uygun şekilde ses geçiren alanlar var ise ses yine de içinden geçecektir.

Bize Ulaşın

Detaylı bilgi ve daha fazlası İçin