Blog

Su Yalıtımı Neden Önemli ?

Öncelikle su yalıtımı nedir? Bunu inceleyelim. Su yalıtımı, su ve nemin taş,ahşap metal gibi çeşitli materyaller üzerindeki olumsuz etkilerini engellemeyi sağlayan en önemlisi de binaların uzun ömürlü sağlıklı,güvenli,konforlu kalabilmesini sağlayan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Binalarda su yalıtımı olmazsa sonuçlar oldukça olumsuz olabilmektedir. Su binalara herhangi bir yoldan sızarsa donarak ya da kimyasal tepkimelere girerek yapının dayanınıklığının düşmesine neden olabilmektedir Genelde suyun binalara verdiği zarar gözle görülemeyecek kadar olur fakat sonuçları oldukça ağırdır.Neden mi? Çünkü binaların dayanım gücünün azalması, en ufak bir  depremde binalarda çatlak ve kırıkların oluşmasına neden olur. Bu durum, insan hayatının tehlikeye girmesi demek oluyor.

Su yalıtımı olmazsa, bir binanın ya da yapının su alması durumunda, duvarlarda mantar,küf,kararma gibi durumların oluşmasına neden olur. Nem ve nemden kaynaklanan küf de yapıların üzerinde kötü kokuya yol açar. Su yalıtımı sayesinde ise nemin önlenmesi sonucu kötü kokularla karşılaşmazsınız.

Günden güne ekonomik olarak  değerlenen binaların uzun ömürlü olması gerekiyor. Ancak su yalıtımı yapılmadığında, suyun olumsuz etkileri yapıların ömrünü azalttığı düşünüldüğünde yapılar için  su yalıtımı yaptırmak oldukça önemlidir.

Ülkemizin geneli deprem kuşağındadır. Yaşanan depremlerde yıkılan, hasar gören binaların çoğunda nemden kaynaklanan korozyon gözlemlenmiştir.  Su yalıtımı sayesinde depreme dur diyebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Detaylı bilgi ve daha fazlası İçin